Nedräkning för Citytunneln
2010-03-03
Malmös egen tunnelbana utrustas nu med system för drift och trafikantinformation. Trivector System levererar presentationsenheter åt Banverket till de tre stationerna.
I december 2010 ska trafiken rulla igång i Citytunneln. Helt nya stationer och en ombyggd Malmö C kommer att påverka resandet i regionen och lokalt i Malmö.
Hundratusentals resenärer kommer att kunna följa avgångs- och ankomstinformation på presentationsenheter från Trivector System. Presentationsenheterna är av typ NBV40, med täthetsklass IP65 och vandal- och stöldskyddad kapsling.
Läs mer om NBV40 under Produkter & tjänster, Kompletta media- och presentationsenheter, Heltät display NBV. Mer om Citytunneln finns på projektets webbplats www.citytunneln.com.
Kontaktpersoner för mer information:
Staffan Sölve, 046-38 65 13
Klas Odelid, 046-38 65 03


