Åtgärdsvalsstudie – för ett mer hållbart transportsystem

Åtgärdsvalsstudier (ÅVS) är en metod som grundar sig på dialog. Metoden används tidigt i planeringsskedet och leder till lösningar som medverkar till ett mer hållbart transportsystem. Alla transportslag ingår och fyrstegsprincipen används, som innebär att tänka om och optimera innan om- eller nybyggnation.
Åtgärdsvalsstudier är en metod som används både av Trafikverket, regioner och av kommuner som vill ligga steget före nationell och regional planering. Trafikverket kräver att alla åtgärder som planeras längs med det statliga vägnätet ska utredas enligt ÅVS-metoden. Alla formella planeringsprocesser och objekt i länsplaner och nationella planer ska innehålla en åtgärdsvalsstudie. Att förstå och kunna tillämpa åtgärdsvalsmetodiken utgör därför ett bärande inslag i regional planering av transportsystemet och är en nyckel till framgångsrik regional utveckling.
Den här kursen fokuserar på de olika stegen i åtgärdsvalsstudier. Med ett strukturerat angreppssätt, som täcker alla viktiga aspekter i åtgärdsvalsprocessen, ger denna kurs dig förutsättningar för att delta i eller driva en åtgärdsvalsstudie för att uppnå uppsatta mål. Kursen baseras på Trafikverkets handledning för åtgärdsval, samt konkreta erfarenheter från ett antal av de åtgärdsvalsstudier som hittills har genomförts.
Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är trafikplanerare inom kommun, trafikmyndighet eller beställarorganisationer och trafikutövare.
Utbildningen är till för våra kunder, presumtiva kunder och samarbetspartners.